MB Recycling

Co to są EKOzwroty

Stare buty, nieużywana marynarka, wcześniejszy model telefonu, książka, która już tylko zbiera kurz lub zapomniane zabawki, którymi nikt nie bawił się od lat zaburzają Twoją przestrzeń a szkoda je wyrzucić? Z nami możesz zrobić porządek i zadbać o środowisko – a to wszystko dzięki współpracy InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przynieś niepotrzebne rzeczy do Paczkomatu i zupełnie bezpłatnie nadaj im nową historię!

EKOzwrot - nie używasz? Oddaj!

EKOzwrot to projekt, który powstał dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko i InPost. Masz niepotrzebne ale sprawne przedmioty, których już nie używasz? Ta usługa jest właśnie dla Ciebie.

NIC SIĘ NIE ZMARNUJE

Idea Zero Waste

Fundacja Odzyskaj Środowisko podchodzi do edukacji prośrodowiskowej w sposób praktyczny zarówno w obszarze segregacji odpadów, ale także współpracując z ogólnopolskim projektem Elektryczne Śmieci, który umożliwia pozbycie się starego zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego blisko domu wprost do czerwonych pojemników.
Pojawiało się jednak sporo pytań – mówi prezes Fundacji Krzysztof Kieszkowski – od uczestników naszych warsztatów i eventów dotyczących sprzętu, który nadal działa, co z nim należy zrobić. Faktycznie, jest to wyzwanie, ponieważ z jednej strony edukujemy o idei zero waste, gospodarce obiegu zamkniętego, z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania. W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia idealne rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy do ponownego użycia.
Działania ruszyły jesienią 2021 roku, a dziś, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, projekt rozszerzamy o zbiórkę m.in. butów, ubrań, zabawek czy książek. Dzięki temu, oddziaływanie naszej akcji będzie dużo szersze, a my wychodzimy naprzeciw wszystkim coraz bardziej świadomym troski o środowisko i konieczności wydłużenia życia produktów.

Odpowiedzialne Smart City

Rozwój usługi, która jest zupełnie bezpłatna dla mieszkańców, o możliwość przekazania w Paczkomacie poza elektroniką również obuwia i tekstyliów jest możliwy dzięki przystąpieniu do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję „Daj swoim butom drugie życie”. Dzięki tej inicjatywie klienci mają możliwość zwrotu obuwia, którego już nie potrzebują.
Z wykorzystaniem synergii działań InPost i Fundacji dajemy naszym klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do oddania obuwia, które z różnych względów nie jest przez nich używane – mówi Agnieszka Kępińska – Sadowska – dyrektor zarządzająca pionu komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju w Grupie CCC. Zależy nam, aby klienci dbali o dobro naszej planety, dlatego za oddanie obuwia za pośrednictwem EKOzwrotów otrzymają od nas specjalny 10% rabat na nowe obuwie.
Dlaczego rozwiązanie jest smart? Ponieważ dzięki wspólnej akcji InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko możemy nadać sprzęt, obuwie czy zabawki z myślą o ich ponownym użyciu blisko domu. Jak pokazują badania, Paczkomaty to najbardziej ekologiczne i efektywne urządzenia służące do nadawania przesyłek – zwłaszcza jeżeli myślimy o ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które na co dzień nie są przez nas używane. Dzięki EKOzwrotom mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o przyszłość ich miasta i planety oszczędzając energię potrzebną na pozyskanie nowych surowców i produkcję przedmiotów.

Daj drugie życie swoim nieużywanym przedmiotom!

Jak oddać niepotrzebne rzeczy? To proste:

Przygotuj paczkę

Wypełnij formularz

Przygotuj kod zwroty

Umieść kod na paczce

Nadaj za darmo w paczkomacie Inpost

Nowa historia

Strategia ESG InPost i spójna z nią wizja marki CCC pozwoliły na podjęcie współpracy, umożliwiającej rozwiązanie problemu, co zrobić z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy.
Nadanie nowej historii starym przedmiotom brzmi inspirująco – mówi Anna Heimberger Head of Marketing Communication z InPost. Dlatego obserwując początek projektu i zapotrzebowanie na jego rozszerzenie o nowe kategorie poza elektroniką dajemy mieszkańcom narzędzie, które znają, zachęcając do wykorzystania w trosce o porządek w ich domu, ale przede wszystkim o środowisko.
Rzeczy nadane przez Paczkomaty będą podlegały weryfikacji i selekcji, następnie część z nich trafi ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część produktów zostanie przekazanych na cele społeczne, o co zadba Fundacja Odzyskaj Środowisko. Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.

Projekt EKOzwroty realizowany we współpracy z: